Opony samochodowe mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Aby nie doszło do tragedii, należy wybierać ogumienie wysokiej jakości, a także regularnie sprawdzać jego stan. Każdego kierowcę czeka – prędzej czy później – wymiana opon (np. sezonowa). Brak doświadczenia oraz presja może tylko spotęgować uczucie, że nie wiesz, co robić. Jeżeli jednak nie chcesz lub nie masz możliwości zmiany ogumienia samemu, udaj się do warsztatu wulkanizacyjnego. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się, jak zmienić samodzielnie oponę.
Rodzaje opon samochodowych
Wyróżniamy opony letnie, zimowe oraz całoroczne. Różnią się one od siebie. Ogumienie zimowe dostosowane jest do jazdy po oblodzonych drogach – ma większe żłobienia na powierzchni, zapewnia odpowiednią przyczepność do jezdni. Opony letnie na oblodzonej drodze będą się ślizgać, stwarzając niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Mają twardą strukturę i brak lamel (poprzecznych, falowanych cięć).
Zmiana opon na zimowe następuje najczęściej wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza (przez kilka dni). Można też poczekać na optymalny miesiąc, czyli marzec (zmiana na letnie) lub październik (zmiana na zimowe).
Jeśli masz opony całoroczne, nie musisz przejmować się sezonową wymianą ogumienia. Nie każdy jednak decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ takie produkty mają kilka wad. Przede wszystkim nadają się tylko do krótkich, miejskich tras. Nie nadają się na dłuższe podróże, a także trudniej radzą sobie przy trudnych warunkach.
O czym pamiętać przed wymianą opon samochodowych?
Podczas wymiany opon należy zwrócić uwagę na kilka parametrów – m.in. jakość opon, stopień zużycia, rozmiar, liczba przejechanych kilometrów przez pojazd. Przede wszystkim nowe ogumienie powinno być w dobrym stanie. Kierowca jest zobowiązany na każdą z czterech osi nakładać opony tego samego producenta, jakości, rozmiaru, stopnia zużycia. Nie można pozwolić na to, by któraś z opon różniła się od pozostałych.
W zależności od producenta co 5-10 tysięcy kilometrów odbywa się rotowanie ogumieniem.
Jak wygląda wymiana opon krok po kroku?
Wymiana opon wymaga zazwyczaj użycia specjalistycznego sprzętu – dostępnego jedynie w profesjonalnych warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Ów proces przebiega według konkretnych etapów. Mechanik najpierw zdejmuje wentyle, a następnie spuszcza powietrze z opony. Kolejny krok to podważanie stopki. Fachowiec musi zdjąć odważniki do wyważenia oraz dopasować ramię montażowe do rozmiaru opony. Ostatni etap to przekręcenie stopki opony do góry, a na koniec: założenie nowego wentylu.
Wymiana opon w Q Service Castrol to wyjątkowa możliwość. Q Service Castrol jest bazą sprawdzonych warsztatów samochodowych. Każdy kierowca, który obawia się samodzielnej wymiany opon, może znaleźć za pośrednictwem tego portalu serwis, spełniający jego wymagania.
Jak wygląda samodzielna wymiana opon?
Do samodzielnej wymiany opon potrzebne są takie narzędzia jak: specjalny podnośnik samochodowy, klucz dynamometryczny, klucz krzyżakowy. Najtrudniejszy jest pierwszy raz, potem zamiana ogumienia nie wydaje się tak przerażająca.
Pierwszy krok w samodzielnej wymianie opon to zaciągnięcie hamulca ręcznego (samochód na biegu). Musisz wykorzystać klucz krzyżykowy, by poluzować wszystkie śruby w kole. Dzięki lewarkowi podniesiesz samochód tak, żeby opona nie dotykała ziemi (wystarczy kilka cm). Po odkręceniu wszystkich śrub z koła ściągnij je z piasty i oznacz ołówkiem smarowym. Dzięki drucianej szczotce możesz usunąć rdzę z piasty, a następnie założyć nowe koło. Zbliżamy się do końca – ponownie umieść śruby (lekko), obniż samochód za pomocą lewarka (ogumienie ma dotknąć podłoża), dokręć śruby zabezpieczające do określonego momentu skręcającego. Na koniec obniż pojazd całkowicie i usuń lewarek. Wymienione czynności powtórz dla pozostałych kół.
Przydatne informacje, bo to jednak zawsze mozolne zadanie, które odkładam w nieskonczonosc
Good!