Konfiskata pojazdów jako element systemu karnego: skuteczność i kontrowersje

Jednym z podstawowych czynników wpływających na skuteczność kary jest jej nieuchronność oraz dolegliwość adekwatna do stopnia wyrządzonej szkody. Nie ulega wątpliwości, że skutki jazdy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu niosą za sobą całą masę tragedii, pośród których kalectwo, a nawet śmierć zbierają najobfitsze żniwo. Czy konfiskata pojazdów przyniesie spodziewaną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach? Sprawdź, w jakich warunkach konfiskata samochodu będzie nieodwołalna?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Kiedy przepadek pojazdu?
  • Czy konfiskata samochodu jest legalna?
  • Czy konfiskata samochodu jest obligatoryjna?

Odpowiedzialność karna za jazdę pod wpływem alkoholu 

Stopień odpowiedzialności za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu zależny jest od stężenia tegoż alkoholu we krwi. Kierowca, u którego stwierdzi się co najmniej 1,5 promila, musi liczyć się ze znacznym zaostrzeniem ewentualnej kary.

Nowelizacja Kodeksu karnego, która częściowo zaczęła obowiązywać od 1 października 2023 roku, wprowadziła zmiany, między innymi zmodyfikowane zostały art. 173 k.k. oraz art. 178 k.k.

W ten sposób zaostrzone zostały kary za spowodowanie katastrofy drogowej powodującej ciężkie następstwa. Obecnie sprawcy spowodowania śmiertelnego wypadku lub poważnego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, grozi kara pozbawienia wolności nie mniejsza aniżeli 2 lata, przy górnej granicy wynoszącej 15 lat. Oczywiście w przypadku stwierdzenia nietrzeźwości sprawcy, kara ta zostaje odpowiednio zaostrzona.

Wydawałoby się, że tak surowe konsekwencje prawne powinny skutecznie zniechęcić nietrzeźwych kierowców do siadania za kółkiem, a przynajmniej skłonić ich do refleksji. Niestety. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że sprawcy wypadków po odbyciu kary ochoczo powracają do starych nawyków, nic nie robiąc sobie z zakazów i upomnień.

Przymusowa konfiskata pojazdów H2

W tej sytuacji ustawodawca zdecydował się sięgnąć po broń atomową w postaci konfiskaty pojazdu. Od 14 marca 2024 roku, sąd w określonych sytuacjach ma obowiązek orzekania przepadku pojazdu mechanicznego. Co ważne zmiana ta dotyczy nie tylko sprawców wypadków, lecz wszystkich, którzy zdecydują się na jazdę pod wpływem alkoholu lub środków zmieniających świadomość. Decyzja o konfiskacie pojazdu ma charakter obligatoryjny, innymi słowy, sąd w określonych przypadkach nie będzie miał wyjścia, a sankcja będzie musiała zostać orzeczona.

Przed konsekwencjami nie uchroni sprawcy sprzedaż, darowizna ani ukrycie pojazdu będącego narzędziem przestępstwa. Nie pomoże też fakt, że samochód nie jest wyłączną własnością sprawcy. W takich przypadkach ustawodawca przewidział sankcję w postaci orzeczenia przepadku równowartości pojazdu.

Sprawca będzie zobowiązany do spłaty równowartości pojazdu na rzecz Skarbu Państwa. Wysokość zobowiązania zostanie ustalona na podstawie polisy ubezpieczeniowej lub średniej wartości rynkowej pojazdu podobnego, przy czym pod uwagę wzięte będą następujące elementy:

  • model;
  • marka;
  • typ nadwozia;
  • rok produkcji;
  • rodzaj silnika;
  • rodzaj napędu;
  • przybliżony przebieg;
  • pojemność lub moc silnika.

W przypadku spowodowania przestępstwa w trakcie wykonywania czynności związanych z prowadzeniem samochodu na rzecz pracodawcy sąd orzeknie nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Wysokość nawiązki będzie mieścić się w granicach od w 5000 do 100 000 złotych.

Stanie się tak po spełnieniu dwóch warunków:

  1. samochód nie może być własnością kierującego;
  2. przestępstwo ma ścisły związek z wykonywaniem czynności zawodowych.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://pragmago.pl/porada/konfiskata-pojazdu-jak-przepisy-zmienily-sie-dla-kierowcow-zawodowych/ Naprawdę warto!

Co stanie się z pojazdem po prawomocnym wyroku sądu?

Po uprawomocnieniu się wyroku z orzeczeniem o przepadku pojazdu sąd niezwłocznie prześle jego odpis lub wyciąg naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego, celem jego wykonania.

Naczelnik urzędu skarbowego przeprowadzi sprzedaż pojazdu:

  • w drodze publicznej licytacji;
  • w drodze przetargu ofert;
  • z wolnej ręki.
  • po cenie oszacowania podmiotom prowadzącym działalność handlową;
  • poprzez przekazanie do sprzedaży podmiotom prowadzącym sprzedaż komisową pojazdów mechanicznych.

Egzekucja zostanie przeprowadzona na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

 

 

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz