Kiedy zmienić opony?

Dbanie o dobrą kondycję auta to nie tylko i wyłącznie regularne przeglądy na stacji diagnostycznej albo wizyty u mechanika. Bardzo duże znaczenie będzie mieć także stanu ogumienia i stosowanie odpowiednich typów opon dopasowanych do warunków pogodowych. Dlatego tak ważne jest wymienianie opon w odpowiednim czasie, co gwarantuje także większe bezpieczeństwo na drodze. Są niestety kierowcy, którzy nie zwracają uwagi na takie kwestie i cały rok jeżdżą na przykład na oponach zimowych.

Moment, gdy trzeba zmienić opony na zimowe

Będąc początkującym kierowcą, umknąć może Twojej uwadze moment, gdy trzeba już wymienić opony na zimowe. Warto też od razu zauważyć, że pomimo całkiem sporej popularności wspomnianych opon całorocznych, wciąż wielu ekspertów uważa, że nie będą one dorównywać sezonowym, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa. Główną przyczyną jest tu stosowanie odpowiedniego kształtu bieżnika. Chodzi także o skład mieszanki. Przede wszystkim o tym, że należy je wymienić, decydować będzie wysokość temperatury na zewnątrz. Gdy robi się zimniej, to auto na letnich oponach inaczej będzie się zachowywać gorzej. Do głównych zalet opon zimowych zliczyć trzeba:

  • elastyczność przy niskich temperaturach
  • głęboki bieżnik, który jest we właściwy sposób wyprofilowany i będzie sobie radzić na śniegu
  • dobra przyczepność do podłoża
  • lepsza trakcja na podłożu mokrym
  • bezpieczeństwo na drodze w dzień i w nocy

Interesującą kwestią jest także to, że obowiązek wymiany opon to kwestia, która będzie w różnorodny sposób opisana w różnych państwach. W końcu położenie różnych krajów pod względem klimatycznym będzie zróżnicowane. Obowiązkowo na przykład opony należy wymieniać w Austrii, Niemczech, Czechach i Słowacji albo w Norwegii. Obowiązek ten uzależniony jest od temperatury panującej na zewnątrz albo też w przepisach jest odgórny nakaz wskazujący, w jakim konkretnym czasie trzeba zastosować wymianę opon. W przypadku polskich przepisów nie będą one regulować takiego obowiązku. Niemniej jednak rozsądni kierowcy wymieniają opony, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów.

Wymiana opon na letnie

Czasami kierowcy działają trochę nerwowo, gdy zauważą na termometrze wyższą temperaturę. Klimat do tego stopnia nam się zmienia, że nawet w styczniu lub w lutym czasami będzie się robić tak ciepło jak wiosną. Nie powinniśmy jednak od razu jechać do punktu wymiany opon, bo za kilka dni temperatura może spaść poniżej zera. Tradycyjnie więc wciąż w Polsce opony wymienia się raczej w okresie wielkanocnym. Jeśli natomiast chodzi o opinię ekspertów, to zaleca się wymianę opon, gdy temperatura wzrasta powyżej 7 stopni.

To właśnie przy takiej temperaturze opony zimowe będą tracić swoje właściwości. Mieszanka, z której są wykonane, nie będzie już zapewniać optymalnej trakcji. Poza tym wysoka temperatura i opady deszczu mogą skutkować tym, że jazda na oponach zimowych przy wyższych prędkościach będzie niebezpieczna. Ważna będzie tutaj także praktyka ekonomiczna. Zimowe opony wiosną szybciej się ścierają. Po to więc stosujemy opony letnie, aby mieć lepszą przyczepność i także szybciej hamować.

 

Autor: Kornel Pietrzak

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz