Droga do sukcesu: kluczowe etapy kursu na prawo jazdy kategorii B

W celu otrzymania prawa jazdy kat. B wykonać należy kilka kroków. Dla wielu osób może wydawać  się to dość skomplikowana i długa droga, ale wcale tak nie jest. Wystarczy jedynie pamiętać o  wszystkich etapach i odpowiednio się do nich przygotować. Od czego należy więc zacząć? Jak  wygląda droga do otrzymania prawa jazdy kat. B w Warszawie? Sprawdź w poniższym artykule! 

Artykuł porusza następujące zagadnienia: 

  1. Krok 1: prawo jazdy kat. B Warszawa – na początek PKK 
  2. Krok 2: prawo jazdy kat. B – Warszawa a wybór szkoły 
  3. Krok 3: kurs na prawo jazdy kat. B 
  4. Krok 4: państwowy egzamin na prawo jazdy kat. B 
  5. Krok 5: odbiór prawa jazdy kat. B 

Krok 1: prawo jazdy kat. B Warszawa – na początek PKK 

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kat. B jest wyrobienie Profilu  Kandydata na Kierowcę. W tym celu wykonać należy badanie lekarskie, które potwierdza, że dana  osoba może prowadzić pojazd drogowy. Z otrzymanym zaświadczeniem należy udać się do Wydziału  Komunikacji, aby wypełnić i złożyć wniosek o wyrobienie PKK (trzeba posiadać także aktualne zdjęcie  3,5 x 4,5 cm). 

Krok 2: prawo jazdy kat. B – Warszawa a wybór szkoły 

Po wyrobieniu PKK można zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B w danej szkole. Dobra placówka  posiada wykfalifikowanych kierowców, nowoczesny ośrodek szkoleniowy, a także własną i  zróżnicowaną flotę pojazdów. Powinna gwarantować też indywidualne podejście do kursanta. Nie  warto więc kierować się jedynie lokalizacją czy ceną – ważna jest zdawalność i jakość kształcenia. Ze  względu na to, że niektóre szkoły oferują możliwość wykonania badań lekarskich z własnym lekarzem,  to często krok ten warto wykonać jeszcze przed wyrabianiem PKK. 

Szukasz najlepszej szkoły? Sprawdź – prawo jazdy kat. B Warszawa 

Krok 3: kurs na prawo jazdy kat. B 

Po zapisaniu się na kurs prawa jazdy kat. B rozpoczyna się naukę teorii i praktyki. Najpierw  realizowane są zajęcia teoretyczne, które łącznie trwają 30 godzin. Po ich zakończeniu można  rozpocząć naukę za kółkiem – początkowo na placu manewrowym, a później w ruchu ulicznym. Ta  część kursu na prawo jazdy kat. B trwa 30 godzin lub więcej – w zależności od tego, jak radzi sobie  osoba szkolona. Na zakończenie kursanta czeka egzamin wewnętrzny, którego zdanie uprawnia do  zapisania się do egzaminu państwowego. 

Krok 4: państwowy egzamin na prawo jazdy kat. B 

Egzamin na prawo jazdy kat. B odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Składa się z  dwóch części – teoretycznej i praktycznej (do której przystąpić można po zdaniu teorii). Nie muszą  odbywać się one tego samego dnia – można najpierw zdać tylko teorię. Sam egzamin praktyczny  obejmuje natomiast zadania na placu manewrowym oraz poruszanie się w ruchu ulicznym. 

Krok 5: odbiór prawa jazdy kat. B 

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kat. B trzeba zgłosić się do Wydziału Komunikacji w celu  uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu (100,50 zł). Prawo jazdy powinno być wówczas gotowe po  ok. 2 tygodniach.

Po wykonaniu wszystkich wspomnianych kroków można rozpocząć samodzielną jazdę za kółkiem.  Wbrew pozorom, nie jest to więc aż tak skomplikowana droga.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

  • Dobrze, że są takie porady na temat egzaminu bo ja się bardzo stresuję…

Dodaj komentarz