Ubezpieczenia dobrowolne to przede wszystkim dodatkowa ochrona w zależności od potrzeb. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów ubezpieczenia, a ich uwzględnienie nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Co oferują towarzystwa ubezpieczeniowe? Co może się przydać?
Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest obowiązkowe. W każdej firmie zakres jest ten sam, ponieważ reguluje go ustawa prawna. Pozostałe ubezpieczenia dodatkowe nie są wymagane, natomiast na pewno ułatwiają korzystanie z auta w sytuacjach nieprzewidzianych, niecodziennych i stresujących. Jak dobrać ubezpieczenie do swoich potrzeb?
Czy potrzebujesz pakietu OC + AC?
Najwięcej kierowców dobiera wariant AC w głównej mierze ze względu na młody wiek pojazdu, ale niektóre towarzystwa oferują autocasco nawet dla aut do 25 lat. Podstawowe pytanie, jakie musisz sobie zadać, to jakiej ochrony oczekujesz i czy faktycznie będzie ona potrzebna. Powinieneś wziąć pod uwagę, w jaki sposób i jak często będziesz używał auta oraz gdzie zamierzasz je parkować. Istotną rolę odgrywa również budżet, jakim dysponujesz. Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele form AC w różnych konfiguracjach, więc z pewnością dostosujesz ochronę do swoich potrzeb. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Pakiet OC + AC – ile kosztuje ubezpieczenie w pakiecie w 2023?
Dostępne warianty OC + AC
Pierwsze, co przychodzi na myśl o autocasco, to obszerna i dość kosztowna ochrona z często mało zrozumiałymi dla użytkowników warunkami. Warto więc zapoznać się z opcjami, jakimi dysponują towarzystwa ubezpieczeniowe i odpowiednio je dopasować.
Podstawowe kwestie regulujące cenę przy AC to:
- rodzaj części, na jakich likwidowana będzie szkoda (oryginalne, zamienne)
Wielu użytkowników na wstępie wybiera oryginalne części, bo zamienne po prostu większości z nas źle się kojarzą. Ale jest to mylne spostrzeżenie. Fakt, przy autach stosunkowo nowych preferowane jest wybieranie części oryginalnych, ale części zamiennie to te same co oryginalne, lecz niesygnowane logo producenta. Dodatkowo części oryginalne, ze względu na wyższe koszty, często zawyżają koszty naprawy, co sprawia, że szkoda, która z pozoru wydaje się niewielka, może zostać określona jako szkoda całkowita.
- amortyzacja części i franszyza redukcyjna, czyli udział własny
Te czynniki określają wartość, o jaką będzie pomniejszone nasze odszkodowanie. Najczęściej składki z uwzględnieniem tych elementów są korzystniejsze cenowo. Amortyzacja części z kolei to zużywanie się poszczególnych segmentów pojazdu. Określana jest procentowo. Odszkodowanie jest pomniejszane o określony procent amortyzacji za wymianę części eksploatacyjnych.
Udział własny najczęściej określany jest kwotowo, niekiedy procentowo i stanowi stałą wartość, która pomniejsza odszkodowanie.
- franszyza integralna, czyli minimalna wysokość szkody
Na tę kwestię również warto zwrócić uwagę. Najczęściej występująca minimalna wysokość szkody to 500 zł, co oznacza, że zakład ubezpieczeń nie odpowie za szkody poniżej tego progu. Dostępne są również opcje ze zniesioną franszyzą integralną.
- zakres ochrony Polska/Europa
Najczęściej AC uwzględniane jest na Europę, natomiast jeśli auto będzie użytkowane tylko w Polsce i nie jest wymagany szerszy pakiet, warto go pomniejszyć, co spowoduje też niższe koszty ubezpieczenia.
Ubezpieczenia dobrowolne – co oprócz AC?
Jeśli AC nie jest kwestią priorytetową, warto zastanowić się nad innymi dodatkami. Mogą się przydać w sytuacjach niespodziewanych i problemowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują:
- AC Mini – mniejszy wariant AC obejmujący, pojedynczo lub w pakiecie, najczęściej ochronę od kradzieży, żywiołów, zdarzeń z udziałem zwierząt czy pożaru,
- NNW – świadczenie w przypadku uszczerbku na zdrowiu dla kierowcy i pasażerów,
- assistance – pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze, takich jak awaria, wypadek. Zapewnia holowanie na konkretną odległość, często też pojazd zastępczy,
- ubezpieczenie szyb – ochrona na wypadek uszkodzenia szyby czołowej, tylnej i bocznych,
- ubezpieczenie opon – ochrona na wypadek uszkodzenia ogumienia.
Powyższe dodatki najlepiej zakupić od razu w pakiecie z OC, ponieważ tak jest zazwyczaj najkorzystniej i wówczas dostęp do nich jest zdecydowanie łatwiejszy. Autocasco czy nawet krótkoterminowe assistance potrzebne tylko na czas wyjazdu są dość powszechne, więc ich oddzielne dokupienie nie stanowi problemu. Pozostałe ubezpieczenia dobrowolne rzadko kiedy występują osobno, więc zakup OC należy dokładnie przemyśleć, aby całoroczna ochrona była dostosowana do potrzeb.
Od czego zależy składka za ubezpieczenie?
Często składki OC porównywane są do tych, które otrzymały osoby z naszego otoczenia. Pomimo tego, że parametry pojazdu mogą być te same bądź podobne, to nie sam model pojazdu czy pojemność jego silnika wpływają na składkę. Czynników wpływających na cenę jest naprawdę wiele. Nie ma jednej, głównej zasady jej naliczania. Towarzystwa biorą pod uwagę m.in.:
- zakres wybranego wariantu ubezpieczenia,
- pojemność i moc silnika,
- historię ubezpieczenia właściciela/właścicieli,
- okres od kiedy zostało uzyskane prawo jazdy,
- miejsce zamieszkania,
- wiek posiadacza pojazdu,
- czy będzie dodatkowy kierowca poniżej 26 roku życia,
- na ile przed datą startu ochrony polisa jest wykupywana.
Należy mieć zatem na uwadze fakt, że firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne kwestie. Dlatego w jednym towarzystwie uwzględniana jest np. zwyżka za młodego kierowcę, a w innym nie ma to żadnego znaczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zweryfikowanie składek u różnych ubezpieczycieli, aby mieć pełny ogląd sprawy i wybrać korzystnie pod względem zakresu oraz ceny. Może w tym pomóc kalkulator OC https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.
Zakup ubezpieczenia w formie ratalnej
Ubezpieczenie auta wiąże się często z niemałym wydatkiem, zwłaszcza jeśli mowa o uwzględnieniu dodatków dobrowolnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kierowców i dają możliwość opłacenia składki w formie ratalnej.
Najczęściej spotykaną formą są 2 raty, natomiast niektóre firmy oferują też 4, 6 lub nawet 10. Finalna składka wychodzi wówczas nieco drożej, natomiast wygoda w jej opłaceniu z pewnością jest większa.
oc to akurat wszystko jedno jakie, bo to nie dla nas. Znaczenia nabiera AC